زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری است که از طریقه رابطه جنسی منتقل می شود، و متاسفانه خیلی از زنان و مردان اطلاع چندانی از این بیماری عفونی و شایع ندارند و اکثر مواقع زمانی متوجه وجود این بیماری می شوند که مدت هاست به بیماری مبتلا شده اند. همچنین متاسفانه با تغییر نگرش و الگوهای روابط جنسی در میان جوانان در جوامع امروزی، سن ابتلاء به این بیماری بسیار کاهش یافته است

زگیل های تناسلی به شکل توده های سفت و برجسته به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های مختلف یا در اثر رشد و تکثیر، گسترش یابند و به شکل زگیل های خوشه ای در اندازه های بزرگ تری در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به وجود می آید و معمولا هم رنگ پوست هستند ولی ممکن است در مواردی کم رنگ تر و پررنگ تر از آن شوند.

روش های انتقال زگیل تناسلی

احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر، حوله، دیده بوسی، استفاده مشترک از قاشق، چنگال، لیوان و لباس و دست آلوده، دستکش آلوده و دست دادن به افراد بسیار کم و نادر است.
۹۹% زگیل تناسلی تنها در اثر تماس مستقیم پوست با پوست از طریق روابط جنسی بین افراد منتقل می شود و باید گفت این بیماری به شدت مسری است.
اپیلاسیون یکی روش متداول برای از بین بردن موهای زائد بدن است. اگر اپیلاسیون با وسایل و مواد یکبار مصرف انجام نشود، امکان انتقال این ویروس را دارد
گاهی زگیل تناسلی در برقراری رابطه جنسی دهانی، روی لب ها، زبان، دهان و گلوی فرد نیز ایجاد می شود
50 درصد مبتلایان به زگیل تناسلی دچار بروز علامت و ضایعه در ناحیه تناسلی نمی‌شوند.
اگر شریک جنسی فردی به ویروس زگیل مبتلا و دچار ضایعه پوستی در ناحیه تناسلی شد، اما خود شخص هیچ گونه علامتی نداشت، نباید تصور کند که به این بیماری مبتلا نشده است و باید سریعا به پزشک مراجعه و معاینه شود.

انواع زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی انواع و تیپ های مختلفی دارد. برخی از تیپ های این ویروس خطر کمتری دارند و باعث به وجود آمدن زگیل هایی کوچک در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد می شود.

ویروس زگیل تناسلی تیپ های پرخطرتری هم دارد که می توانند علاوه بر زگیل، عفونت های گسترده تری به وجود بیایند و باعث به وجود آمدن بیماری های مهلکی مثل سرطان دهانه رحم و مهبل در زنان می شوند.

سرطان هایی مثل سرطان دهانه رحم، واژن، دهان، زبان، حنجره، لوزه و مقعد سرطان آلت تناسلی مردان از جمله شایع ترین سرطان هایی است که می توانند در اثر تیپ های پرخطر ویروس زگیل تناسلی ایجاد شوند

راه های کاهش انتقال زگیل تناسلی

کاندوم، گاهی ویروس در پوست ناحیه‌ای که کاندوم نمی‌پوشاند وجود دارد و در این حالت امکان انتقال وجود دارد در کل کاندوم پوشش کافی برای جلوگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ایجاد نمی کند.
شستشوی مناسب اندام‌های جنسی پیش و بعد از آمیزش جنسی با آب و صابون و رعایت نکات بهداشتی
پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد، مهم است.
پرهیز از برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به زگیل های تناسلی
پرهیز از ارتباط جنسی با افراد مشکوک و بی قید و بند
انجام واکسیناسیون زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی وجود دارد
بهترین زمان تزریق آن در سنین ۹ الی ۲۵ سال است
این طیف سنی پرخطرترین دوران برای ابتلا به این بیماری شناخته می شود
و نیز بنا بر یک مطالعه جامع بیشترین افرادی که به زگیل های تناسلی مبتلا شده اند در فاصله ی سنی ۱۵ تا ۳۵ سال قرار داشته اند.
در حال حاضر برای ۴ نوع خطرناکتر و شایعتر این ویروس یعنی سرو تیپ های ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ ویروس زگیل تناسلی واکسن وجود دارد
البته این واکسن گران بوده و فعلا جزو برنامه تزریق واکسن همگانی کشور ما نیست ولی افرادی که تمایل دارند می توانند آنرا از داروخانه های معتبر تهیه کنند و تزریق نمایند.
نام این واکسن، گارداسیل است و باید قبل ازشروع روابط جنسی (معمولا در سنین ۱۲ تا ۲۵ سالگی) در ۳ نوبت (صفر، دوماه بعد و شش ماه بعد) از اولین نوبت، تزریق گردد.

مهم ترین راههای درمان زگیل تناسلی :

کرایو تراپی
لیزر درمانی
انجام عمل جراحی
سوزاندن
بهترین درمان زگیل تناسلی، برداشتن ضایعات به محض تشخیص است.
توجه داشته باشید که زگیل تناسلی با زگیل نواحی دیگر بدن متفاوت است
ممکن است در مورد درمان زگیل در نواحی دیگر بدن فوریت چندان مطرح نباشد اما در مورد زگیل تناسلی موضوع زمان و اهمیت انتخاب یک روش درمانی مطمئن (به دلیل احتمال عوارض خطرناک و سرایت به دیگران ) به شدت حیاتی است.
مطلقاً از داروهاى بدون نسخه براى زگیل تناسلی استفاده نکنید. زیرا ناحیه تناسلى بسیار حساس است و ممکن است به پوست آن آسیب برسد. در بعضى موارد، استفاده نادرست ازاین داروها حتی ممکن است باعث افزایش تعداد و اندازه زگیل ها شود.
برای درمان حتما به توصیه پزشک خود عمل کنید